Štartovací balíček

Bez obmedzení

Štartovací balíček pre tých, ktorí cítia akési volanie k sebarealizácii, k vytváraniu výsledkov a dosahovania cieľov, ale vnímajú, že ako keby ich niečo držalo späť."

Intro

Na úvod si povieme pár slov o mne. Aký je môj príbeh a prečo robím to, čo robím. A vo videu mám pre vás aj dobrú správu, ktorá sa na prvé počutie môže zdať ako zlá :-)

Čo nás čaká

Poďme si povedať, čo som si pre teba v štartovacom balíčku pripravil a pomenovať veci, na ktoré sa zameriame.

Informácia vs. transformácia

Toto rozlíšenie je kľúčové. Pretože keď nepoznáme rozdiel, zostávame len na povrchu. Skáčeme z jednej knihy na druhú a striedame jeden kurz za druhým.
Ak si napríklad doteraz bojoval/a s neistotou a strachom, ktorých si sa chcel/a zbaviť a nepodarilo sa ti to. práve nerozpoznanie rozdielu medzi informáciou a transformáciou môže byť príčinou.

Je myslenie skutočnou prekážkou?

Moje tvrdenie a zároveň prísľub pre teba bolo ukázať ti, že ti nič nestojí v ceste. Aby sme si to mohli všimnúť, našou prvou zastávkou bude myslenie. Vysvetlím prečo.

Keď si začneme všímať, akú úlohu zohráva myslenie v našich životoch, častokrát ho začneme považovať za nepriateľa. Potom s ním bojujeme a chceme sa ho zbaviť. Ako som povedal v úvodnom videu, toto nie je cesta, ktorá by prinášala hodnotný výsledok. Naše sny sa tým nepriblížia.

Poďme sa preto na to pozrieť inak. Namiesto súboja sa snažme pochopiť, čo to myslenie naozaj robí a či je skutočnou prekážkou.

V prvom videu, ktorý je vystrihnuté z interaktívneho online programu pre výkonnostných športovcov, hovorím o tom, prečo sa nám myslenie zdá byť ako reálna prekážka.

Druhé video nám viac posvieti na to, čo to tá myseľ naozaj robí a že ju máme preto, aby nám slúžila. Akurát je nevedome využívame proti sebe. Toto video bolo v kontexte toho, že myseľ často považujeme za prekážku k vnútornej spokojnosti a šťastiu. Preto si môžete tieto slová zameniť na slovo "úspech" alebo "splnenie svojich snov". Nie je podstatné, za prekážku k čomu myseľ považujeme, ale podstatný je princíp a ten je vo videu vysvetlený.

Pripomínam rozdiel medzi informáciou a transformáciou. Preto sa nikam neponáhľaj, spomaľ a dopraj si čas skutočne vnímať.

Byť v pohode

Keď sa vo svojom živote chceme o niečo pokúsiť, častokrát čakáme na ten správny pocit. Čakáme, kým si konečne budeme istí, kým budeme plní sebavedomia. Inými slovami, budeme cítiť, že sme v pohode.

Ako sme si poukazovali v predchádzajúcich videách, aj toto je len ďalšia podmienka, ktorú sme si dali. Opäť len ďalší problém, ktorý v skutočnosti nie je problémom. A namiesto toho, aby sme sa pustili do akcie, stojíme na mieste a tento snažíme sa tento problém vyriešiť.

Teraz zájdeme ešte trochu ďalej. Pozrieme sa na to, že byť v pohode si, bez ohľadu na to, čo sa v tebe odohráva.

Prečo sa ľuďom nedarí neistoty zbaviť?

Keď ti kúzelník predvedie svoj trik, vyzerá to magicky. Až do momentu, kým prídeš na to, ako to urobil. Potom kúzlo stratí svoje čaro. S mysľou je to rovnako. Keď prekukneme, aké triky na nás skúša, prestanú byť pre nás tak atraktívne a nenecháme sa nimi oklamať.

Lenže myseľ je ten najlepší kúzelník na svete. Keď prekukneme jeden trik, skúsi ďalší. Preto pri myslení ešte chvíľu zostaneme a pozrieme sa na neistotu.
Kurz v plnej verzii si môže kúpiť na tomto odkaze.
Zakúpiť kurz

Šaty nerobia človeka

Od trikov, ktoré na nás myseľ hrá, sa posunieme k tomu, ako ju niekedy využívame proti sebe. Myseľ je nástroj tvorby. A ako každý nástroj, môžeme ho využívať pre dobro seba a ostatných, alebo naopak.

Jednou z veci, ktorú tvoríme je náš sebaobraz. Predstava o tom akí sme a akí by sme mali alebo chceli byť. A myslíme si, že keď sa nám podarí dosiahnuť náš cieľ, budeme niekým lepším. Budeme mať vyššiu hodnotu. Lenže ak tomu veríme, dosahovanie cieľov a plnenie snov prestáva byť o cieľoch a snoch. Začína byť o nás. A vtedy je to ťažké.

Vypočuj si preto nasledujúcu epizódu podcastu, v ktorej rozprávam o tom, že hodnota toho, čo vytvoríme a naša hodnota, sú dve rozdielne veci.

Nestabilný povrch

Pri oddelení tvorby od ostatných vecí ešte zostaneme. Určite poznáš ten pocit, keď niečo robíš len preto, že to chceš robiť. Nemáš za tým žiadny iný zámer. Nerobíš to preto, aby si niekomu niečo dokázal (hoci len sebe) alebo aby ti to niečo prinieslo. Takúto tvorbu by sme mohli pomenovať ako "čistá tvorba". Čistá preto, že je vyjadrením nás samotných. Je ľahká, napĺňajúca a chytľavá. Aj zdanlivo náročné veci robíme s pocitom ľahkosti.

Ťažké to je vtedy, keď tvorbu začneme miešať s ďalšími vecami. Jednou vecou, ktorú pridávame, je už vyššie spomínaná sebahodnota. Tou druhou je to, čo pomenúvame ako šťastie alebo spokojnosť. Predstavujeme si, že keď sa nám podarí splniť svoje sny, konečne budeme šťastní. A naopak, keď sa nám to nepodarí, šťastní nebudeme. Ale je táto predstava pravdivá?

Tejto otázke sa budeme venovať v nasledujúcom videu. A hneď potom na teba čaká článok, v ktorom si posvietime na stav flow.

Každý máme z letných dovoleniek nejaké zážitky. Na niektoré spomíname častejšie, iné sa nám nečakane vynoria po niekoľkých rokoch. To, na čo som si spomenul pri nedávnom koučingovom rozhovore, patrí do tej druhej kategórie.

Klient mi rozprával o tom, ako aj napriek veľkej snahe, to s jeho podnikaním ide opačným smerom, akým by malo. A keďže si uvedomuje, že zvýšená snaha mu v tomto prípade zmenu neprinesie, bol zúfalý z toho, že nevie, ako ďalej.

Mne to pripomenulo jednu z večerných atrakcií prímorských mestečiek. Chlap oslovuje okoluidúcich a vyzýva ich na stávku. Kto vydrží na hrazde aspoň 5 minút, dostane výhru (naozaj si nepamätám, aká suma to bola). Hlavne pre tých, ktorí pravidelne posilujú, to vyzeralo jednoducho. A nejeden dobre stavaný jedinec sa o to pokúsil. Ale nevidel som nikoho, kto by to dokázal. Pasca bola v tom, že hrazda bola klzká a zároveň sa pomaly, takmer nerozpoznateľne, pretáčala.

Čo to má spoločné s výkonnosťou v podnikaní, práci alebo športe? Jednoducho to, že hoci naše schopnosti (a vedomosti) môžu byť na vysokej úrovni, ich uplatnenie je značne limitované, keď visíme alebo stojíme na nestabilnom povrchu.

Čo je tým nestabilným povrchom? Naše presvedčenia, ktoré máme o sebe a o tom, čo všetko je pre výkonnosť nevyhnutné. A to podstatné je, že tieto presvedčenia sú vymyslené, a teda nevychádzajú z pravdy. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na pár z nich.

Naozaj je všetko len na nás?

Timothy Gallwey, americký kouč, poradca a autor, v knihe Inner game pro golfisty, opisuje svoju trénerskú skúsenosť s jedným golfistom. Ten mu po jednom z nevydarených odpalov položil otázku: „Spravil som všetko rovnako, ako pri predošlom odpale. Rovnaká rutina, rovnaké myšlienky, rovnaká vizualizácia, ale výsledok je horší. Prečo je to tak?“ Timothy Gallwey mu odpovedal: „Pretože pri prvom odpale si sa nesnažil napodobňovať ten predošlý.“

Inak povedané, pri prvom odpale do toho procesu nezasahoval. Nechal, nech sa stane. To je zároveň aj vysvetlenie fenoménu začiatočníckeho šťastia. Je to situácia, keď sa o niečo pokúšame bez toho, aby sme mali vytvorenú predstavu o tom, ako to musí dopadnúť alebo či sme v tom dobrí.

Preto, keď sa napríklad športovec vracia po zranení a nemá ešte od seba žiadne očakávania, jeho výkony sú na začiatku častokrát lepšie, ako predtým.

Alebo ako mi nedávno potvrdil jeden so spoluzakladateľov spoločnosti v oblasti finančného poradenstva, keď do Multi-level marketingu príde človek, ktorý aj keď nemá s predajom žiadne, alebo len minimálne skúsenosti, dokáže dosahovať skvelé výsledky.

Lenže akonáhle sa nám nová činnosť  (podnikanie, práca, športová aktivita, …) darí, väčšinou sa začnú diať dve, navzájom súvisiace, veci:

  1. Začneme byť „pripútaní“ k pozitívnemu výsledku a neakceptujeme možnosť, že nemusí byť podľa našich predstáv.
  2. Svoju identitu si spájame s výsledkami a myslíme si, že výsledok závisí len od našich schopností.

A keď výkonnosť a výsledky v čase poklesnú, padneme do pasce toho, že nie sme dosť dobrí.

Lenže to, čo v našom príklade spája golfistu, športovca vracajúceho sa po zranení a človeka nového v Multi-level marketingu, nie je predstava, že sú dosť dobrí. Je to absencia akejkoľvek predstavy o sebe. Pretože v momente, keď nepremýšľame nad sebou a výsledkom, nechávame veciam voľný priebeh. A tie sa vtedy dejú dokonale. V tých chvíľach sme zásobovaní novými nápadmi, sme schopní reagovať na danú situáciu a to všetko akoby bez námahy.

Je to ako keby sa veci diali samé, bez našej kontroly a my sme to celé len pozorovali. Dochádza k priam až zázračnému spojeniu našich schopností s niečím, čo nás presahuje. Či už to „niečo“ nazveme múdrosťou, intuíciou, potenciálom alebo si tam dosadíte svoje pomenovanie, podstatnejšie je všimnúť si, že ono to tu je. A hoci to nemôžeme chytiť, vidieť a počuť, tak tú hru celý čas hrá s nami.

Keď si uvedomíme, že to nie je až tak na nás, ako sme si mysleli, tak nám zároveň prestane dávať zmysel zamýšľať sa nad tým, či sme dosť dobrí alebo nie. Potom nám nič nebráni ponoriť sa do toho naplno. To je to jediné, čo sa počíta.

Je výkonnosť stabilná?

V jednej z epizód podcastu Traja o športe, spovedal triatlonista Richard Varga a novinár Michal Červený našu, teraz už bývalú, tenistku Magdalénu Rybárikovú. Tá hovorila aj o tom, že nech sa na okruhu WTA rozprávala s ktoroukoľvek hráčkou, žiadna z nich si nevedela vysvetliť, ktoré faktory ovplyvňujú to, či bude mať na turnaji hernú formu alebo nie.

Skúšali všeličo. Tvrdo trénovať, aj oddych. Mať prípravné turnaje, alebo ísť na hlavný turnaj „len“ z tréningu. Nenašli však nič, na základe čoho by si vedeli hernú formu „pričarovať“.

Myslím, že to pozná každý z nás. Niekedy sa vezieme na víťaznej vlne. Produktivita a výkonnosť sú na vysokej úrovni. Potom príde moment, keď sa to otočí. To, čo väčšina z nás vtedy robí je, že začíname hľadať chyby, obviňovať sa a hľadáme zázračnú pilulku, ktorá nás vrátiť späť.

Lenže čo ak pokles, či už produktivity, výkonov, alebo výsledkov, je bežnou a neoddeliteľnou súčasťou celého procesu? Čo by sa stalo, keby ste žili v súlade s týmto tvrdením? Nie je to TO, čo nazývame flow alebo stav plynutia?

Veď predsa všetko okolo nás sa neustále mení. Deň a noc. Ročné obdobia. Príliv a odliv. Plynulosť a zmena sú prirodzenosťou diania. Preto nedáva zmysel proti tomu bojovať. Paradoxne, práve boj je to, čo túto plynulosť zastaví. Až vtedy nastáva skutočná kríza.

A výsledkom je …

… kreativita, ľahkosť a naplnenie. Práve to sa deje, keď splynieme s týmto poznaním. S poznaním, že nie je všetko len na nás, a že je prirodzené, keď naše výsledky, produktivita alebo výkonnosť poklesnú.

Nehľadajme chybu tam, kde nie je. Ak vznikne potreba niečo zmeniť, zlepšiť, vyplynie to z procesu. Spontánne. Z čistej mysle. S nádychom čerstvosti. A nie z neustáleho premýšľania, stresu a pocitu naliehavosti.

Keď sa presunieme z nestabilného povrchu presvedčení na pevnú zem poznania, hranice medzi možným a nemožným sa stierajú.

Princíp tvorby

Keď sa pozrieš okolo seba, všetko, čo vidíš, niekedy neexistovalo. Existovala iba možnosť, že to raz vznikne. Tvorba je fascinujúca. Z ničoho vznikne niečo. Ako tento proces prebieha, keď sa deje skrz človeka? Aké sú princípy tvorby? Píšem o nich v článku, ktorý ťa v tejto časti čaká.

Práve nepochopenie toho, ako tvorba prebieha, nás pri plnení svojich snov zastavuje. Pretože veríme myšlienkam, ktoré zdanlivo predpovedajú, čo sa stane alebo hodnotia, či sme dosť dobrí na to, aby sa nám to podarilo. Keď však začneme vnímať, ako sa tvorba deje, tieto myšlienky nám prestanú dávať zmysel.

Začnem trochu netradične, krátkym výletom do Amazonského pralesa. Táto časť sveta je tak bohatá, že je domovom pre viac ako polovicu všetkých, doposiaľ známych, živočíšnych druhov na našej planéte. Keďže o potravu v nej nie je núdza, živočíchy v nej nemusia o ňu až tak bojovať. A tak im zostáva čas na iné, netradičné aktivity.

Napríklad niektoré vtáky tancujú a dokonca predvádzajú skupinové tance (odporúčam pozrieť, naozaj to stojí za to :-)) Vidíme, že keď živý tvor zrovna nevenuje energiu zabezpečeniu svojho života, zostáva mu priestor vymýšľať a tvoriť.

V ľudskej ríši je to rovnaké, s jedným podstatným rozdielom. Ten je v tom, že my prevažnú časť energie nemíňame na fyzické prežitie tela, ale na udržanie vlastnej identity, sebaobrazu. Takže to, o čo sa väčšinu času obávame nie je strata života, ale strata ega. Obávame sa, či sme dosť dobrí alebo čo si o nás pomyslia ostatní.

Ja som v tom bol naozaj expert. Prevažná časť mojich aktivít bola motivovaná práve týmito obavami. Avšak s uvedomovaním si toho, že nie sme predstavou, ktorú o sebe máme, ale priestor, v ktorom sa všetky predstavy objavujú, sa tieto obavy z veľkej časti vytratili. A to, čo sa odkrylo, je pokoj. Alebo to môžeme nazvať pocit bezpečia. Je to vedomie toho, že ten, kto je ohrozený, keď sa mu niečo nepodarí alebo keď čelí kritike, nie som ja, ale ego.

Ako som už písal, keď neplytváme energiou na obhajobu sebaobrazu, tá zostáva dostupná pre iné aktivity. A ja som ju jedného dňa začal spontánne využívať na tvorbu knihy. Bola to skvelá skúsenosť a ja by som sa s vami rád podelil o to, čo ma tento proces naučil o živote.

1. Je OK nevedieť

Chceme mať nad všetkým kontrolu a vedieť, ako veci pôjdu, a či ich budeme vedieť zvládnuť. Keď premýšľame nad tým, čo bude, prehrávame si dookola tie isté známe scenáre. Ak chceme, aby vzniklo niečo nové, musíme priznať, že nevieme a pozerať sa do nepoznaného.

Pri písaní knihy som len zriedka vedel, čo konkrétne chcem písať. A keď som aj vedel čo, nevedel som ako. A tak som si sadol a čakal. Pre myseľ je takáto pasivita neprijateľná. Lenže sadnúť a čakať je pasívnym stavom len z pohľadu mysle. V skutočnosti je to stav aktivity.

Je to ako keď som sa ako malé dieťa hrával s autíčkom na zotrvačník. Na to, aby mohlo vyraziť vpred, som ho musel natiahnuť. A čím viac som ho natiahol, tým rýchlejšie potom vystrelilo.

Naťahovanie autíčka v tejto metafore reprezentuje našu ochotu zostať „sedieť“ v nevedomosti. To sa javí ako jedna z kľúčových premenných tvorby.  Miera, do akej sme komfortní s tým, že nevieme.

2. Tvorba nie je lineárny proces

Všetci sa s tým stretávame. Niekedy nám veci idú ľahko, „od ruky“, a inokedy sa môžeme snažiť ako len vieme, no výsledok žiadny.

Napísať prvú polovicu knihy mi trvalo 4 mesiace. Tú druhú som napísal za 10 dní. 

Čo z toho vyplýva?

Netreba vyvodzovať závery. Chcel som napísať „predčasné závery“, ale pravdou je, že každý záver je predčasný. Pretože kým niečo neuzavrieme, stále je to otvorené. A keď je to otvorené, môže sa stať niečo nové.

Či už píšeme knihu, hráme zápas, naháňame ročné ciele alebo budujeme firmu, stačí zostať v hre. Lebo nikdy nevieme, kedy sa to zlomí.

Jeden z mojich klientov, reprezentant v stolnom tenise, mi raz povedal, že neveril, aký veľký rozdiel v zápase spraví, keď bojuje o každú loptičku aj za stavu, keď jasne prehráva. Pretože vždy je to len o jednej lopte. Vždy je to len o tom jednom kroku, nech je akýkoľvek malý. Súhrn malých vecí nakoniec robí veľký celok.

3. Presná predstava toho, ako majú veci vyzerať, stojí v ceste

Keď prišlo rozhodnutie napísať knihu, už som mal asi 30 strán dovtedy napísaného obsahu, ktorý nebol nikdy publikovaný. Povedal som si, že k tomu pridám ešte niečo nové a kniha bude na svete.

Lenže aby kniha bola knihou, musí predsa mať nejaký úvod. A tak som ho začal písať. Potom mi prišiel nápad na tému prvej kapitoly. Z toho prirodzene nasledovala druhá, neskôr tretia.

Po šiestich kapitolách som si uvedomil, že som zatiaľ nič zo „starých materiálov“ nepoužil. Paradoxne, proces tvorby sa najviac zasekol vtedy, keď som sa o to snažil. Akonáhle som chcel dať do knihy to „staré“ a napasovať to k novému, bolo to veľmi silené, kostrbaté. Jednoducho neplynulo to. Je to ako keď sa do nového bytu snažíte dať časť nábytku po starej mame, lebo sa vám páči. Sám o sebe môže vyzerať dobre, ale k novému sa to nehodí.

Keď som sa vzdal predstavy „toto tam určite musí byť“, kreatívny proces sa opäť rozbehol. A keď sa aj v knihe niečo zo „starého“ nakoniec objavilo, prišlo to tam spontánne a nie preto, že som to tak plánoval.

Uvedomil som si, že je produktívnejšie nechať veci plynúť vlastným životom ako sa za každú cenu držať vopred pripraveného scenáru.

4. Telo a myseľ sú len nástroj tvorby

Opäť sa mi potvrdilo to, čo zažívame všetci, keď sme skutočne ponorení do toho, čo práve robíme. Nápady chodia, telo koná a my sme len pozorovateľmi celej hry. Máme pocit, že sa to deje bez nás.

A čo ak to nie je len pocit. Čo ak všetko, čo sa deje, je prejavom nekonečného potenciálu? Čo ak telo a myseľ sú len médiom, vďaka ktorému môže potenciál realizovať svoje bezhraničné možnosti? Naša vlastná skúsenosť nasvedčuje tomu, že to tak je, hoci sa tomu myseľ bráni.

Záver

Keby som mal toto celé zhrnúť do pár viet, povedal by som, že je čarovné ponoriť sa do neznáma. Keď sme oslobodení od výsledku našej aktivity, je vzrušujúce nevedieť, čo bude. Pretože my naozaj nikdy nevieme. Nevieme, ako sa veci budú vyvíjať. Ale všetko, čo potrebujeme vedieť, sa odkrýva cestou. To si vyžaduje, aby sme začali kráčať a nechali sa viesť niečím, čo presahuje hranice poznaného.

Čo NAOZAJ chceš?

Ako z ničoho vznikne niečo? Na začiatku všetkého je nový, čerstvý nápad. Túžba. Sen.

Keď sme boli deti, boli sme plní snov. Potom sme sa naučili dávať si reálne ciele. Ale medzi snom a reálnym cieľom je obrovský rozdiel. Sen nemá hranice. Pri stanovovaní cieli si už na začiatku obmedzíme, o čo sa budeme pokúšať.

Vďaka spolupráci s ľuďmi z výkonnostného prostredia som si všimol zaujímavú vec. Je ľahšie splniť niečo, čo naozaj chceme, ako niečo, čo si myslíme, že je možné. Preto kľúčovým krokom tvorby je rozpoznať, čo NAOZAJ chceme. Viac o tom poviem vo videu, ktoré je opäť vystrihnuté z interaktívneho programu pre výkonnostných športovcov.

Ako bonus si môžeš pozrieť video, ktoré v praxi ukazuje to, o čom hovorím. Keď človek rozpozná, čo NAOZAJ chce, zapáli sa v ňom iskra, ktorá nepozná obmedzenia. Toto video je dlhšie (40 min.), keďže je to nahrávka koučingového rozhovoru. Ale odporúčam si dopriať ten čas :-)

Potenciál

Vo videu v predchádzajúcej časti som spomenul slovíčko "potenciál". Pri ňom si väčšina ľudí predstaví akýsi osobný potenciál, čiže čoho sú a nie sú schopní. Lenže ja tým myslím niečo iné. Do tohto slova zahŕňam niečo, čo je väčšie. Oveľa väčšie.

Viac o tom píšem v nasledujúcom článku a v úryvku z knihy Život bez príbehu, ktorý si môžeš stiahnuť.

Predstav si, že stojíš na lúke. Keď sa pozrieš okolo seba, nevidíš žiadne stromy, budovy, žiadne objekty. Jednoducho stojíš v priestore, ktorý nie je ničím obmedzený.

To, čo teda vidíš, je nekonečná lúka spájajúca sa v diaľke s nekonečnou oblohou.

Postupne však okolo teba začnú pribúdať múry. Čím dlhšie tam stojíš, tým sú múry vyššie a je ich stále viac. Z priestoru, ktorý bol ešte nedávno neobmedzený, sa stalo bludisko s veľmi malými možnosťami pohybu.

Chceš niečo dokázať,  nechceš zostať na mieste, a tak sa začneš v tomto bludisku pohybovať. Je to však veľmi náročné, a preto hľadáš pomoc. Ľudia ti dávajú rady, ako máš múry preliezť, obísť alebo si vykopať tunel a prejsť popod múr. Tvoje výsledky sú lepšie, ale je to veľká drina. Úspech má preto naozaj sladkú chuť a si naň hrdý.

Odrazu sa v tvojom bludisku objaví človek a povie ti: „Všimol si si niekedy, že všetky múry, ktoré tu vidíš, sú len hologramy? Že sú to len objekty vytvorené zo svetla?“

Múry predstavujú naše presvedčenia. Na tento svet prichádzame bez akýchkoľvek limitov. Vidíme svet, kde nie sú žiadne obmedzenia.

Výchovou, prostredím, kultúrou a skúsenosťami si postupne zo sveta neobmedzených možností vytvoríme veľmi obmedzený priestor toho, čo považujeme za možné. A potom zabudneme, že svet, ktorý vidíme, je naším výtvorom a myslíme si, že skutočne vyzerá tak, ako ho vnímame.

Toto presvedčenie je také silné, že nám ani nenapadne spochybňovať ho. „Veď predsa nie som jediný, ktorý to tak vidí.“ A preto to musí byť pravda.

Robíme najlepšie, čo vieme

V rámci sveta, ktorý sme si vytvorili, robíme najlepšie čo vieme. Hľadáme spôsoby ako naše presvedčenia, múry, obísť, preliezť alebo podliezť. Prípadne vymieňame presvedčenie, ktoré nám neslúži, za iné. Ale stále je to len milosrdná lož, pretože akékoľvek presvedčenie je limitujúce.

Ako to vyzerá v praxi?

  • Hľadáme odpoveď na otázku, ako zvládnuť dôležitú situáciu. Ani nám nenapadne pozrieť sa na to, kde dôležitosť vzniká.
  • Hľadáme odpoveď na otázku, ako sa vyrovnať s tlakom. Ani nám nenapadne pozrieť sa na to, kde tlak vzniká.
  • Hľadáme odpoveď na otázku, ako dať zo seba to najlepšie, keď mám šéfa/trénera, ktorý ma nemá rád. Ani nám nenapadne pozrieť sa na to, kde vlastne „nemá ma rád“ vzniká.
  •  

To je sila presvedčenia. Vyzerá ako absolútna, dogmatická pravda. Preto nám ani nenapadne skúmať, či je to naozaj tak.

Čo by sa stalo, keby si si uvedomil, že to, čo si považoval za nemožné, je len „hologram“ vytvorený myšlienkou?

Úryvok z knihy
Celú verziu knihy si môžeš kúpiť na tomto odkaze.
Zakúpiť knihu

Úspechu naproti

Článku o princípoch tvorby som hovoril, že tvorba nie je lineárna. Aby bolo jasnejšie, čo to znamená, čakajú na teba tri epizódy podcastu. Inšpirovala ma k nim kniha od Fransa Johansson - Click moments.

Ako som už písal, pochopenie toho, ako tvorba funguje, výrazne odľahčí tú kopu premýšľania, ktorá častokrát plní našu hlavu, keď sa o niečo chceme pokúsiť. A mňa neprestáva udivovať, ako sú naše predstavy rozdielne od toho, ako proces tvorby skutočne funguje. Som zvedavý, čo v týchto epizódach započuješ ty.

Čo Ďalej?

Po zhliadnutí obsahu štartovacieho balíčka (ku ktorému odporúčam sa viackrát vrátiť), máš minimálne tušenie, ktorým smerom sa naša spoločná cesta môže uberať. Ak ti to dáva zmysel, tu sú možnosti, ako môžeme pokračovať ďalej:

Prihlásiť sa k odberu

E-maily s hodnotným obsahom posielam 2-4x za mesiac. Nie sú to predajné e-maily! Info o pripravovaných akciách a produktoch zmieňujem maximálne v PS-ku.
Prihlásiť

Q&A webinár

Vždy 1 štvrtok v mesiaci ponúkam 60 minútový webinár zadarmo.
Viac info

Si pripravený vykročiť ďalej?

Môžeš si vybrať z platených produktov a služieb.
Vybrať si
chevron-down