Kurz Sloboda

Ľahkosť bytia v každom momente
Obsah programu
Osobne v Banskej Bystrici aj online livestream cez Google Meet.
6x 2 Hodinové stretnutie | 18:00 - 20:00
Začiatok kurzu 13.5.2024
199€ cena platná do 14.4.2024 | potom 249€
Sloboda

"Tým, že dáme mysli, telu a svetu slobodu byť takými akí sú v daný moment, znovu získavame svoju vlastnú slobodu."

Rupert Spira
SLOBODA je jedno z tých slov, pod ktorým si každý môže predstaviť niečo iné. Preto to, čo pod týmto slovom myslím ja, bude najlepšie, keď napíšem čo sloboda NIE JE. Neslobodní sme vtedy, keď sme na niečom/od niečoho závislí. Keď veríme tomu, že ku šťastiu niečo potrebujeme. Z môjho pozorovania sú to najčastejšie tieto veci:
  • Peniaze, kariéru, sociálny status, uznanie.
  • Pozitívne myšlienky, emócie alebo nejaký konkrétny stav mysle.
  • Zbaviť sa traumy, zmeniť minulosť.
  • Vzťah (alebo jeho absencia).
  • Osvietenie
Je pravdou, že pocit slobody častokrát zažívame v momentoch, keď sa nám tieto vecí podarí "mať". To ale neznamená, že sú jej príčinou. Moje vyhlásenie znie takto: Sloboda je dostupná každému z nás tu a teraz. Bez ohľadu na jeho situáciu, minulosť, stav tela alebo mysle. Cieľom kurzu je sprevádzať ťa k tomu, aby si to dokázal sám rozpoznať a žil svoj život v súlade s tým.
Prečo stále zažívaš NEslobodu?
Prvýkrát som sa s osobným rozvojom stretol ešte ako mladý hokejista. Mohlo to byť niekedy okolo roku 2003. Od roku 2015 sa mu venujem naplno ako kouč a lektor. V čase písania tejto stránky mám za sebou tisíce odkoučovaných hodín a vedením workshopov som strávil 244 dní.

Zažil som, že sebarozvoj a hľadanie slobody môže byť komplikovaný a náročný proces. A vidím to na mnohých ľuďoch, ktorí ma oslovia. Sú v slepej uličke, pretože napriek snahe zmeniť seba a svoje okolnosti, sa im to nepodarilo. Alebo aspoň nie tak ako si predstavovali. Nevedia, ako ďalej.

Väčšina z nás na ceste hľadania slobody vyskúša rôzne prístupy. Pre zjednodušenie by sme tieto prístupy mohli rozdeliť do troch skupín:

1. Prístupy, ktoré sa zamerivajú na zmenu okolností a životnej situácie

2. Prístupy, ktorých cieľom je zmeniť vzorce myslenia a správania

3. Prístupy, ktoré nás majú zbaviť záťaže, ktorú si (údajne) so sebou nesieme - traumy, nespracované emócie a atď.

Všetky tri cesty v sebe skrývajú presvedčenie, ktoré sa síce nehovorí nahlas, ale znie asi takto: "Buď sme pokazení my, alebo náš život. Je potrebná nás oprava."

Áno, myslel som si to aj ja. Napriek veľkej snahe "opraviť" seba alebo svoj život, nájsť istotu a slobodu, sa mi to nedarilo. Až kým som pochopil, že nie je čo opravovať. Že k tomu, aby som zažíval slobodu mi nič nechýba a nikdy nechýbalo. A platí to pre všetkých.

Práve preto vznikol tento kurz. Aby som vám mohol previesť k rozpoznaniu vašej vrodenej slobody.

Lenka Matúšová

Ani vyše roka terapie nedokázalo to, čo Lukáš v priebehu niekoľkých hodín. Teším sa a ďakujeeem 🙂... Žiadne pokračujte, snažte sa, robte toto a toto a výsledok sa jedného dňa dostavi... figu! Efekt v reálnom živote na počkanie. Je úžasné, ako to funguje.
Chcem sa zúčastniť
Tento kurz je pre teba, ak:
cítiš, že ťa vlastné myslenie obmedzuje
hľadáš hlbšie porozumenie sebe samému, ostatným alebo svetu
svoje ciele si dosiahol, ale stále sa cítiš NEnaplnený
cítiš, že si zavalený očakávaniami a tlakom okolia alebo spoločnsoti
ti doterajšie psychologické alebo sebarozvojové prístupy nepriniesli odpoveď
Čo si počas 3-mesačného kurzu môžeš odniesť?

Skvelá mexická koučka Marina Galan mi raz povedala: "My ľudia sme mizerní v riešení vecí, ktoré NIE sú skutočné." Poukazovala tým na fakt, že množstvo energie, času a pozornosti a venujeme problémom, ktoré sa nám zdajú byť skutočné. Pričom faktom je, že mnohé z nich sú len projekciou nášho myslenia. Ale pravdou je aj to, že v danej chvíli sa nám to tak nezdá.

Akonáhle rozpoznáme rozdiel medzi tým čo si myslíme a Realitou, náš život sa zásadným spôbom zmení. U každého sa to môže prejavovať inak, preto sa nedá predpovedať, čo presne sa stane. Tu sú ale najčastejšie benefity rozpoznania toho, čo je skutočné:

Zvýšená prítomnosť
Je jednoduchšie byť viac prítomní v každom okamihu.
Imunita voči vonkajším vplyvom a očakávaniam
Prestávame sa spoliehať na informácie z druhej ruky a viac dôverujeme vlastnej skúsenosti.
Vnútorná sila a odolnosť
Sme menej náchylní nechať sa strhnúť vlastným myslením alebo situáciami.
Lepšie medziľudské vzťahy
Cítime väčšie prepojenie s ostatnými.
Stabilný pocit duševnej pohody
Rozpoznávame a prežívame duševnú pohodu, ktorá NIE je podmienená myšlienkami, emóciami ani okolnosťami.
Chcem sa zúčastniť
Obsah kurzu a termíny

1. Základy prístupu Direct path a podstata vedomia

13.5.2024
Na začiatku si povieme, akú skúmať vlastnú skúsenosť a čím si nevedome vieme pri skúmaní stať v ceste. Potom preskúmame vedomie. Je to niečo, čo máme alebo je to TO, kým sme?

2. Myslenie a ego

27.5.2024
Preskúmame tvorivú silu myslenia a jej vplyv na naše prežívanie. Ego (sebaobraz), ako jeden z výtvorov myslenia, je pre nás čatokrát niečo, s čím chceme bojovať alebo sa ho zbavovať. My s ním nebudeme robiť ani jednu z týchto vecí. Práve naopak. Spoznáme ho.

3. Svet

10.6.2024
Je svet od nás oddelený? Nachádzame sa my vo svete? Ak áno, potom sme na ňom závislý. Alebo svet sa nachádza v nás? V tom prípade sme slobodní. Pozorne preskúmame, ako to teda naozaj je.

4. Telo

24.6.2024
S telom máme mnohí spojenú identitu. Je to nástroj, cez ktorý sa pozeráme. Preto si slobodu často odvodzujeme od slobody tela a jeho stavu.

5. Čas a prítomnosť

9.9.2024
Javí sa nám, že sa pohybujeme v čase. V tom prípade je dôležitá minulosť a to, čo sa nám stalo. Rovnako je dôležitá budúcnosť a to, čo bude. Preto nad tým toľko premýšľame, hoci tvrdíme, že nechceme. Zároveň sme už počuli, že čas je koncept. Ako to teda s časom je? A čo je potom prítomnosť?

6. Kontrola a slobodná vôľa

23.9.2024
Súčasťou našej identity sú pocit viny alebo zahanbenia. Obidva tieto pocity sú spojené s presvedčením o tom, že máme slobodnú vôľu a kontrolu nad životom. Vo filozofických kruhoch sa vedú nekonečné spory, či teda slobodnú vôľu máme alebo nie. Nás nebude zaujímať teória, preskúmame to sami na vlastnej skúsenosti.
Chcem sa zúčastniť
Priebeh jednotlivých stretnutí

Každé stretnutie je rozdelné na dve časti:

1. Neduálna meditácia - jednoducho meditácia aj pre tých, ktorí si myslia, že nevedia meditovať. Táto forma meditácie je v podstate skúmaním nášho aktuálneho prežitku (myšlienok, emócií, pocitov, zmyslov, ...) bez potreby jeho kontroly alebo zmeny. Je to pozorovanie vnemov takých, aké sú a dáva nám to možnosť rozpoznať, že pocit slobody a duševnej pohody je stáleprítomný. Jej výhodou je, že budete mať vlastnú praktickú skúsenosť a nemusíte sa spoliehať na teórie.

2. Otázky a odpovede - Diskusia o zážitkoch a všimnutiach z meditácie a ich Intelektuálne vysvetlenie. Tým uspokojíme aj našu racionálnu myseľ.

Aké sú skúseností ľudí?
Kristína Baranová
Najprv prišla ku mne kniha „Život bez príbehu“, ktorá je mimochodom skvelá 😉 a následne informácia o Workshope ... Keďže nič nie je náhoda, chcela som spoznať autora. Bolo zaujímavé sledovať s akou ľahkosťou Lukáš dokáže, aby sa ľudia ponorili hlbšie do seba a hľadali sami odpovede na svoje otázky. Workshop odporúčam všetkým, ktorí majú nejasnosti vo svojich rozhodnutiach alebo hľadajú nápad, odhodlanie, riešenie pre uskutočnenie svojho sna, túžby v práci či v osobnom živote. Pre všetkých, ktorí chcú spoznať nových ľudí a cez nich získať nový pohľad ... Ďakujem za podnetný deň.
Obsah programu
Osobne v Banskej Bystrici aj online livestream cez Google Meet.
6x 2 Hodinové stretnutie | 18:00 - 20:00
Začiatok kurzu 13.5.2024
199€ cena platná do 14.4.2024 | potom 249€
Ak cítiš, že kurz je pre teba, vyplň prosím údaje potrebné k platbe